Litania Wolności

Litania Wolności jest przedsięwzięciem kulturalno-edukacyjnym upamiętniającym ważne postacie z historii Polski XX wieku. Litania Wolności jest poświęcona pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego w październiku 1984 roku, a także tym imiennym i bezimiennym, którzy współtworzyli z Nim „Msze za Ojczyznę”. Historia życia księdza Jerzego będzie ukazana w formie spektaklu słowno-muzycznego zintegrowanego z projekcją video, zilustrowaną ponad 100 zdjęciami z życia błogosławionego oraz materiałami filmowymi. To zarazem historia Polski i Polaków w czasach komunizmu, zniewolonych, uciemiężonych, ale też głośnio wołających: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”.

Pragniemy zaprezentować stacjonarnie i online ów spektakl w wyjątkowej formie, współpracując z Filharmonią Kaliską, MuzaDei i Media Visage. Chcemy, by przesłanie ks. Jerzego zostało usłyszane i objęło swym zasięgiem jak największą liczbę naszych rodaków. Sztandarową intencją będzie rejestracja niniejszej produkcji, czyli jej utrwalenie, oraz możliwość swobodnego odtworzenia, dla wszystkich zainteresowanych.

Dzięki tej inicjatywie odbiorca będzie mógł zachwycić się muzyką jazzową, która w formie suity stanowi fundament spektaklu. Przekaz ma szczególne oddziaływanie i wyjątkowy oddźwięk ze względu na osobę Adama Woronowicza, która jednoznacznie przywołuje wzniosłe skojarzenia z ks. Jerzym dzięki znakomitemu wcieleniu się w jego postać w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Sprawia to, że przekaz staje się harmonijny oraz jednomyślny i z łatwością dociera do odbiorcy, wzmacniając wartości patriotyczne i humanitarne. Nasza inicjatywa przyczyni się do spopularyzowania przesłania ks. Jerzego, a także zachęci do udziału w kulturze, która niesie ponadczasowe, uniwersalne wartości. Dzięki publikacji spektaklu w Internecie, dostęp do tego dzieła będzie darmowy, powszechny i nieograniczony.