Kaliskie Spotkanie Ludzi Nowej Kultury

W ramach 2. Kaliskiego Spotkania Ludzi Nowej Kultury pragniemy zaprosić widzów na spektakl z muzyką na żywo, wykonywany przez solistów, chór i orkiestrę. Muzykę do niego napisał Marcin Gałęski, natomiast za scenariusz i teksty piosenek odpowiadała Agata Przemieniecka-Jeżewska. „Pollyanna”, która w oryginale skierowana jest do najmłodszych odbiorców, została opracowana w taki sposób, by pokazać dramat człowieka dorosłego. Szara codzienność, nieumiejętność wyrwania się z utartych schematów, strach przed zmianą to zasadnicze tematy, które autorzy postanowili uwypuklić. Świat mieszkańców Beldingsville, w który wkracza tytułowa Pollyanna, jest uporządkowany, ale wypełniony nudnym i drętwym życiem. Co stanie się, gdy wypracowane formy zaczną się rozpadać? Ciotka Polly, doktor Chilton czy Pendleton, dość czarno-biało przedstawieni w powieści, w interpretacji Teatru Futryna otrzymują przestrzeń, aby widz mógł głębiej wniknąć w ich historię i motywacje.

Podczas spektaklu widzowie pośród świetnych brzmień, dobrych tekstów i żartobliwych dialogów będą mogli podjąć refleksję nad pytaniami, które często w wirze obowiązków schodzą na dalszy plan. Te pytania przed widzem postawią młodzi ludzie, którzy dzieląc się pasją, talentem i miłością do sztuki tworzą Teatr Futryna. To aktorzy, chór, orkiestra, dyrygent, kompozytorzy, reżyserzy, choreografowie, scenografowie i wielu innych młodych ludzi, odpowiedzialnych za stworzenie nie tylko wartościowego pod względem treści spektaklu, ale przede wszystkim profesjonalnie przygotowanego wydarzenia kulturalnego. Spektakl muzyczny, który będziemy mieli okazję zobaczyć, pokazuje, że młodość to nie tylko zapał i energia, ale również wykształcenie, doświadczenie zawodowe, ciężka praca, rzetelność i wytrwałość w dążeniu do wytyczonego celu, czyli po prostu dojrzałość. A na co dzień Teatr Futryna to grupa przyjaciół, która wspólnie kroczy przez życie dzieląc radości i smutki, sukcesy i porażki.

Fundacja Światło i Sól, która jest współorganizatorem widowiska, pragnie stwarzać przestrzeń młodym, utalentowanym ludziom, którzy chcą się dzielić z innymi swoim spojrzeniem na sztukę, pokazując jednocześnie, że przedsięwzięcia niekomercyjne mogą być tworzone na równie wysokim poziomie, co wydarzenia komercyjne.

Data: 29.10.2022, 19:00
Miejsce: Hala widowiskowo- sportowa Technikum im. św. Józefa
Bilety: kupbilecik.pl

Podczas 1. Kaliskiego Spotkania Ludzi Nowej Kultury został zaprezentowany spektakl poetycki „Chwila myśli” na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida. Do tego wyjątkowego przedsięwzięcia scenariusz napisał Dariusz Kowalski – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, który posługując się nieskazitelną polszczyzną i najczystszą liryką pozwolił przejść drogę, którą Norwid kreśli w swej twórczości.

Dla wielu osób było to też pierwsze spotkanie z lirą korbową, której prawdziwym wirtuozem jest Joachim Mencel. Pierwotnie swoim głosem towarzyszyć mu miała Basia Pospieszalska, ale z powodu choroby, zamiast niej uczestnicy usłyszeli prawdziwą niespodziankę: Lidię Pospieszalską. Ich występ na pewno zapadnie w pamięci na długie tygodnie.

Na deser odbył się panel dyskusyjny „Nowa Kultura wczoraj i dziś”, podczas którego ks. Aleksander Janas (prezes Fundacji Światło i Sól) razem z artystami uczestniczącymi w wydarzeniu zastanawiali się nad tym jak Nową Kulturę szerzyć i rozwijać w naszym społeczeństwie. Do dyskusji włączył się też obecny na sali Marcin Pospieszalski.

Całe spotkanie celnie podsumował ks. Andrzej Latoń, proboszcz parafii pw. św. Gotarda w Kaliszu, cytując św. Jana od Krzyża: „Jedna tylko myśl człowieka jest więcej warta niż świat cały, dlatego jedynie Bóg jest jej godzien”.